rakouské nožové bodáky vz.1895 pro pušku Mannlicher

Nožové bodáky vz.1895 pro mužstvo a značení jejich čepelí


Tyto bodáky se vyráběly v několika verzich.Zaměřil jsem se na jednu z nich a to je nožový bodák určený pro mužstvo.

 

 

 

Pohled na původní provedení bodáku v ocelové pochvě

 

 

Čepel původního provedení bodáku s hranatým výbrusem

 

 

Značení čepele bodáku rakousko - uherskou dvouhlavou orlicí

 

 

značení čepelí značkou výrobce - Steyerskou zbrojovkou OEWG

 

 

Tento typ bodáku všeobecně zavedený v rakousko - uherské armádě byl charakteristickou poboční zbraní pěšáka v 1. světove válce.

 

 

 

Co do počtu vyrobených kusů zaujímá první příčku v četnosti mezi rakouskými bodáky.
Bodáky svým zpracováním vyzařují svoji jednoduchost, to ovšem neznamená, že nejsou svým vzezřenim a provedením zajimavé, ba právě naopak.
I tyto bodáky mají své nezaměnitelné sběratelské kouzlo.Některé tyto bodáky jsou díky svým výrobcům běžné, některé málo běžné a některé vyloženě raritní.
Původně tyto bodáky vyráběla Steyrská zbrojovka se značenim OEWG (Österreichische Waffenfabrik Gesellschaft Steyr) a též v menší míře Budapešťská zbrojovka se značenim FGGY(Femaru Fegyver es Gepgyar Budapest).
Za války se podileli na výrobě v menší míře i jiní vyrobci, které budu zde postupně prezentovat.

Byla to např. Berndorfská továrna s původnim zaměřením výroby na stroje a kovové výrobky, s označenim BMF -  Berndorfer Maschinen Fabrik.

 

 

 


Na některých exemplářích se někdy vyskytuje dvojitý znak (malé erby ražené vedle sebe). Jde o znak rovnocenně zastupující rakouské i uherské země , který se používal po roce 1916 za vlády posledniho císaře Karla I.

 

 

 

celkový pohled na bodák výrobce Berndorfer Maschinenfabrik

 

 

celkový pohled na čepel bodáku výrobce Berndorfer Maschinenfabrik

 

 

Na výrobě zbraní pro rakousko - uherskou armádu  se též podíleli i někteří němečti výrobci, jako např .Anton Bickel - Metallwarenfabrik Thuringen, se značením AB.

 

 

Dále bych jmenoval dalšího německého výrobce, kterým je Ernst Busch ze  Solingenu.
 Datum registrace teto firmy neni doposud známo. Jeho výrobky se začaly objevovat  od roku 1879 počínaje a konče rokem 1922.
Kromě zbraní produkovaných v letech 1879-1917 je vzhledem k poloze továrny  logické předpokládat , že se firma hlavně zabývala výrobou a prodejem  příborů. Jestli firma dále vyráběla i po roce 1922 je zatim nejasné ,neboť  jméno  firmy chybělo na seznamu ručně vyráběných zbraní v době vzniku Třetí říše .Výčet výrobců nemusi být kompletni.

 

 

Pohled na bodák výrobce Ernst Busch v původní úpravě

 

 

čepel bodáku v původní úpravě

 

značení hřbetu čepele přejímacími značkami

 

 

 

detail provedení loga výrobce

 

 

Zajímavá srovnávací fotografie bodáku v původním provedení ( nahoře) a bodáku pocházejícího z bulharských skladových zásob po provedené repasi ( bodák byl přeleštěn a původní ořechové střenky byly vyměněny za bukové . Oba bodáky jsou z produkce výrobce Ernst busch Solingen

 

 

 

Srovnávací fotografie bodáků výrobce Ernst Busch Solingen - vlevo bodák po repasi, který pochází z bulharských skladových zásob, vpravo bodák v původní úpravě

 

 

Po roce 1918 bylo na území nově vzniklého státu množstvi zbraní z bývalého Rakouska - uherska Některé byly poškozené či v továrnách nedovyrobené - polotovary atd.Tudíž továrny jako např .Zbrojovka Brno,či Zbrojovka Praga nebo Moravské ocelárny Olomouc dokompletovávaly zbraně a bodáky a rovněž dělaly jejich repase.
Tento exemplář prošel některou ze zbrojovek repasí, přeznačen a uložen v diviznim skladě. Což potvrzuje značeni na hlavici ve stylu S, lvíček a čislo ,což odpovídá diviznimu kodu pluku Českých Budějovic. Republika byla ve vojenskem smyslu rozdělena do 12 diviznich oblastí.

 

 

                           

 

 

 

 Později vyráběné bodáky M95 na našem územi nesou již značky našich výrobců  viz.bodák na snímcích .Bodák byl vyroben ve Vršovické zbrojovce.Některé prameny uvádí  ,že jich bylo vyrobeno poměrně malé množstvi, tudíž se bodák řadí mezi málo běžné .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další bodáky vyrobené v Moravských ocelárnách, přičemž jeden pochází z počátku vyroby a po čase  značen a uložen v diviznim skladě v Košicích ,důkazem je značeni z boku hlavice bodáku.
Druhý bodák je po repasi a pochází z Bulharských skladů.