německé bodáky I. světové války

  • Německé bodáky I. světové války jsou velmi zajímavým a rozsáhlým  sběratelským tématem. Ve sbírkách domácích sběratelů jsou zastoupeny v menší míře, než bodáky rakouské.  Přesto je možné je při troše trpělivosti u nás sehnat, nebo je získat za přijatelnou cenu na sběratelských burzách německých.

 

Foto německého vojáka 1914

 

 

Autentickou, dosud nikdy nepublikovanou fotografii německého vojáka z počátečního období I. svět. války jsem použil s laskavým svolením pana Christopha Schneidera

 

 Nejznámějším pro svůj charakteristický tvar a líbivost je bodák 98/05 n.A (nového typu). Četnost jeho variant, propracovaný systém značení a množství výrobců umožňují řadě sběratelů věnovat se tomuto bodáku jako samostatnému tématu. Tento bodák lze sehnat v neupravovaném , orginálním stavu snadněji, než bodáky jiných typů.

 

fotografie německých vojáků s bodáky 98/05 z pozdějšího období I. svět. války

 

 

Snímek jsem použil s laskavým svolením pana Christopha Schneidera , tato fotografie nebyla dosud nikdy publikována

 

 

 

Velmi obtížně sehnatelný je pouze bodák 98/05 se zachovanou pilou na hřbetu čepele. Z celkového množství vyrobených bodáků bylo pouze asi 7% opatřeno touto pilou a u převážné části byla pila vybroušena ještě v průběhu 1. světové války. Detailní fota viz fotogalerie

bodák 98/05 s pilou

 

 

Standartní bodák 98/05 v ocelové pochvě. Všimněte si dobře zachované originální úpravy povrchu ocelové pochvy brynýrováním , zbraň byla nalezena kompletní, zcela nepoškozená a s originálním závěsníkem  . Detailní fota viz fotogalerie.

bodak 98/05 ve standartním provedení 

 

 

Prvoválečné bodáky 84/98 se u nás vyskytují méně často a v dobrém stavu zachovalosti se sháněji spíše obtížně. Rozdíly oproti bodákům III. modelu jsou zřejmé z detailů ve fotogalerii.

 

bodák 84/98 n.a. I. svět. válka

 

 

Německé zákopové nože jsou velmi rozsáhlým tématem, vyskytují se v celé škále provedení od řady výrobců. Vojáci si je pořizovali většinou z vlastních prostředků.

 německý zákopový nůž z I. svět. války