falzifikáty chladných zbraní

Zkušenější sběratel má samozřejmě skutečnosti uvedené v následujících řádcích na zřeteli. Pro začínající sběratele je nezbytně nutné si před zakládáním sbírky uvědomit, že jakýkoliv sběratelský obor, v němž sběratelské předměty dosahují vyšších cen, neunikne pozornosti podvodníků. Zatímco z prodeje pohlednic prvorepublikových herců s falzifikáty jejich podpisů v cenách pár set korun je téma do hlavní zpravodajské relace televizních novin a padají trestní oznámení, prodeje falzifikátů chladných zbraní podvodníky probíhají nerušeně řadu let. Podvodník je nepostižitelný, neboť prokázat mu úmysl v jeho jednání je téměř nemožné a podvedený se dočká většinou jen vlažného zájmu o řešení svého problému ( a jak víte, že se jedná o falzum ? , případně - dobře mu tak, nemá to kupovat ) . Prodeje falzifikátů probíhají na sběratelských burzách, ve starožitnictvích, prostřednictvím internetových aukcí, prostřednictvím nastrčených osob apod.

U bodáků jsou v oběhu především kusy s různými motivy fašistické symboliky na čepeli, kdy bodák je originální a "zdobení" čepele, které je provedeno různými technikami,  je dílem padělatele. U hodnotnějších bodáků, zejména policejních, se v některých případech jedná o kompletní falza. Do distribuce těchto bodáků se zapojili i někteří starožitníci, kteří těmto falzifikátům prodejem ve svých obchodech dodávají punc originality.

 U chladných zbraní z období 1933 - 45 je situace ještě složitější. Dříve se jednalo především o tzv. skládačky, kdy byly zbraně skládány z originálních dílů získaných z různých  poškozených kusů , nebo vraků zbraní , někdy doplněných nově vyrobenými díly. Nyní se ve stále větší míře objevují kompletně vyrobená falza ve velmi dobré kvalitě. Jsou falšovány všechny typy těchto zbraní.

Poměrně účinnou metodou, jak se vyvarovat neuváženého nákupu těchto falzifikátů je nahlížet na cenu, kterou  prodejce  za chladnou zbraň požaduje, v rovině reality a položit si vždy otázku, zda např .dýka SA , kterých byly vyrobeny miliony kusů a která je zjevně v ubohém stavu  , může skutečně dosahovat ceny deseti tisíc korun, či zda může  běžný bodák jenom pro to, že jeho čepel je "vyzdobena" rytinou jakéhosi podivného tvora vzdáleně připomínajícího orlici, mít hodnotu několika set Euro . Soudně uvažující člověk si odpoví sám a jistě se rozhodně správně.