bodáky Typ KS 1898

Bodák KS 1898 /Kurzes Seitengewehr/ u nás označován jako vycházkový bodák, je běžně vyskytujícím se bodákem , sehnat tento bodák v základním provedení, tedy s bakelitovými černými střenkami a krátkou čepelí v dobrém stavu není příliš obtížné, zejména průměrně zachovalé exempláře se střenkami z černého bakelitu. Bodáky se střenkami z rohoviny, nebo její dřevěné imitace se vyskytují méně často. Obecně lze řící, že sběratelská hodnota těchto bodáků je asi poloviční oproti bodákům 84/98.

 vycházkové bodáky

vycházkové bodáky

 

Sběrateli jsou ceněny jen některé varianty těchto bodáků, zejména varianta ve formě bodáku 84/98, tedy bez typické nahoru zahnuté hákovité záštity. Tyto bodáky se vyskytují  zřídka a jejich sběratelská hodnota může dosáhnout několikanásobku ceny základního provedení. Detailní fota ve fotogaleri.

 

vycházkové bodáky ve formě bodáku 84/98

 

Sběrateli velmi vyhledávané jsou bodáky s čepelemi zdobenými různými motivy - nejčastěji dubovými ratolestmi, říšskou orlicí svírající v drápech svastiku, vyobrazením druhu zbraně u které nositel sloužil apod. Většinou nesou stylizovaný nápis "zur Erinnerung an meine Dienstzeit" /v upomínku na moji službu/ . Vojáci si je pořizovali z vlastních prostředků po ukončení své presenční služby. Řada výrobců nabízela ve svém nabídkovém katalogu celou řadu motivů zdobení. Sběratelská hodnota těchto bodáků je vysoká, neboť se vyskytují poměrně zřídka, zpravidla od 150 Euro výše. Začínající sběratel se musí mít při nákupu těchto bodáků na pozoru, nebotˇ většina prodávaných není skutečným originálem, zdobení čepele je prováděno dodatečně s cílem získat prodejem značný zisk. Je využívána skutečnost, že bodák tohoto typu v základním provedení lze sehnat velmi snadno za přijatelnou cenu a naopak bodáky se zdobenými čepelemi dosahují několikanásobku ceny základního provedení. Originální  zdobení  provedené leptáním se vyznačuje vysokou ostrostí a hloubkou,  dokonalým provedením a čistotou detailů  . Tyto výrobky byly ve své době velmi drahou záležitostí, proto byly prodávány zákazníkům po pečlivé výstupní kontrole pouze v prvotřídní kvalitě . Ve fotogalerii jsem umístil podrobné snímky  bodáků se zdobenými čepelemi, které považuji za nezpochybnitelné historické originály.         

 

vycházkové bodáky se zdobenými čepelemi

 

Vycházkové bodáky vyrobené v do r. 1933 jsou v celoocelovém velmi těžkém provedení, na rozdíl od pozdější produkce po r. 1933, kdy byla užívána pro výrobu těla a hlavy bodáku  zinková slitina. Čepele jsou značeny předválečným vzory výrobních značek. Bodáky tohoto provedení jsou u nás obtížněji sehnatelné .Detailní fota viz fotogalerie.

 

vycházkové bodáky v celoocelovém těžkém provedení